Evders Blog

Faydalı ve eğlenceli bilgiler blog'u.

Tercih Meselesi

Meslek Seçimi

En çok tercih edilen meslekler neler?

tercihlerÖğrenciler, meslek tercihlerini genellikle aldıkları puana göre yaptıkları için, o döneme kadar kararsız kalır ve ne seçeceklerini bilemezler, hatta düşünmezler. Fakat her dönemin sevilen, çokça tercih edilen ve popüler olan meslekleri vardır. Kimi öğrencileri maaşı, kimisini kariyer imkanı, bazılarını da o mesleğe olan sevgisi çeker kendine ve tercihlerinde yönlendirir onları.

Günümüzde artık teknoloji ve medya ile iç içe bir yaşam sürdürüyoruz ki onlar olmadan hayatımızın eksik olduğu da bir gerçek. Gerek maddi imkanı, gerekse çalışma ortamı oldukça cazip kılıyor bu meslekleri ve öğrencilerin dikkatini kolayca üzerine çekebiliyor. Fakat bu konuyla ilgili önemli bir nokta var ki o da, çalışma saatleri konusunda esnek olmayan kişilerin tercihlerini bu mesleklerden yana kullanmaması gerektiği.

Aşağıda Internet sektörünün tercih edilen meslekleri arasından bir kaçını sizin için seçtik,

-Sosyal Medya
-Internet Yazılımcılığı
-Ağ Pazarlama Uzmanlığı
-Mobil Uygulama Yazılımcılığı

Girişimcilik de son zamanların gözde mesleklerinden hatta öyle ki uzmanlar bu gelişen sektör için, içerisinde bulunduğumuz yılı “Girişimcilik Çağı” olarak adlandırıyor. Üniversitelerde düzenlenen özel programlarla, girişimci gençliğin fikirlerini dinleyen yatırımcılar onlara yardımcı olmaya çalışıyor ve gelişimlerine katkıda bulunuyorlar.

Fakat bazı meslekler var ki öğrenciler tarafından yıllardır vazgeçilemeyen, ısrarla tercih edilen türden. Ekonomi, inşaat, doktorluk, öğretmenlik bunlara örnek olarak verilebilir. Ama yine de öğrencilerin bölümlerini seçerken hangi konuda kabiliyetlerinin olduğunu, hangi mesleğe daha yatkın olduklarını ya da tam olarak ne istediklerini bilmeleri, tercihlerini de bu doğrultuda yapmaları gerekmektedir. Araştırmacı ve yaratıcı birinin muhasebe ya da analitik düşünme yapısına sahip birinin de gazetecilik okuması ve bu meslekte ilerlemeleri, başarılı olmaları beklenemez.

Leave a Reply

Aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

info@evdersizmir.com
05071339510