Evders Blog

Faydalı ve eğlenceli bilgiler blog'u.

Stresin Etkileri

Stresin Etkileri

Zaman Yönetimiyle Stres Kontrolü

stresGünümüzün popüler rahatsızlıklarından olan stres, bize ve vücudumuza verdiği zararlar nedeniyle, hem okul hem de iş olmak üzere hayatımızın tüm bölümünde bizi esir almış durumdadır. Bu rahatsızlıktan kurtulmak ve hayatınıza yeniden yön vermek ise, tamamen sizle alakalıdır.

Stresin birçok nedeni olsa da en önemlisi ve dikkat çekeni galiba zaman konusunda yaşanan sıkıntılardır. Sağlığımızı da olumsuz yönde etkileyen ve kalıcı hasarlar bırakabilen stresten kurtulmanın en iyi yolu ise, etkili zaman yöntemini kullanmaktır. Eğer öğrenciyseniz sınavlarda, ödevlerinizi yetiştirirken ya da iş hayatınızda verilen işleri hallederken, strese girmeden sakin kalarak çok daha verimli işlere imza atabilmek için bu yöntemi özellikle denemeniz gerekecektir.

Strese bilimsel açıdan yaklaştığımızda ise, bilim adamları tarafından söylenen, stresin insan beyninin savunma mekanizmasıyla alakalı olduğudur. İnsanlar olaylar karşısında kontrollerini kaybettikçe, beyin savunmaya geçerek kendini korumaya çalışır. Zamanın hızla akıp gittiğine şahit olduğumuz bu anlar, belki de en verimsiz ve sıkıntılı geçirdiğimiz dakikalar olabilir.

Zaman yönetimi de işte bu noktada devreye girer. Sürekli olarak vaktini yeterince kullanamamaktan, vakit sıkıntısı çektiğinden bahseden kişiler, zamanlarını daha iyi kullanabilmek ve değerlendirmek için mutlaka bu yöntemi denemelidirler.

Öncelikle işe bu kadar vakit sıkıntısı yaşamanın temel nedenini bularak başlayabiliriz. Kendinize net bir hedef koymuyorsanız, erteleyerek işlerinizi biriktiriyorsanız ya da en önemlisi detaylara kapılıp vaktinizi bunlarla harcıyor, asıl işe zaman yetiştiremiyorsanız, süre konusunda oldukça sıkıntılısınız demektir. Bu sorunlara çözüm bulabilmek içinse, ilk olarak işlerinizi aciliyet ve önem sırasına göre halletmeye özen gösterin. Basit ve o kadar da önemli görünmeyen işlerle vaktinizi harcamayın. Yine önemli gördüğünüz işleri kendinizi iyi hissettiğiniz saatlere denk getirmeye çalışın ki, en verimli saatlerinizi yapmak istemediğiniz işlerle ziyan etmeyin. Yapmayı fazla istemediğiniz işlerinizi ise olabildiğince erken halledin. Aksi takdirde tüm gün bu işleri düşünerek kendinizi heba etmek istemezsiniz. Mantıklı ve akla yatkın hedeflerle yola çıkmanız ise motivasyonunuz açısından oldukça önemlidir. Bunun yanında diğer aktiviteler için sınırlamalar koymanız hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Son olarak zaman yönetiminizi ne kadar iyi ayarlarsanız, kontrolün sizde olması da o kadar kolay olur. Tüm bu kuralları uygulayarak, sizde stressiz ve kaliteli bir hayata sahip olabilirsiniz.

İngilizce Dersi İzmir

Leave a Reply

Aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

info@evdersizmir.com
05071339510