Evders Blog

Faydalı ve eğlenceli bilgiler blog'u.

Sınav Stresine Son

Sınav Stresine Son

Sınav Stresinden Kurtulmanın Yolları

stresten kurtulma yolları

stresten kurtulma yolları

Uykusuzluk, günümüzde yoğun tempoya ayak uydurmaya çalışan tüm insanların karşılaştığı bir sorundur. Fakat bilinenin aksine uykusuzluk, performansınızı olumsuz etkilemek yerine, aslında sizi sonraki günün temposu için hazırlar ve alıştırır. Öğrenciler de, önemli sınavları öncesi uykusuz kalmaktan korkmamalı, aksine sınav için hazır olduklarını düşünüyorlarsa hiçbir sorunun onları etkilemeyeceğini bilmelidirler.

Bütün bir yıl sınav için çalışan, sınav günü geldiğinde ise, endişe ve panik havasına giren öğrenciler için en büyük sorunlardan biri de ellerinin terlemesidir. El terlemesinin kalem hâkimiyetini azaltmak, yazılanları kâğıda bulaştırmak ve konsantrasyonu bozmak gibi olumsuz etkileri vardır fakat bunu aşmak oldukça kolaydır. Sınav esnasında elleriniz terlediğinde avuç içlerinizi masaya koyarak, 3 kere derin nefes alın ve gözlerinizi kapatın. Kendinize güvendiğinizi, çok çalıştığınızı hatırlayarak tekrar sınava odaklanın.

İştahsızlık ve mide rahatsızlıkları da sınavdan önce endişe belirtisi olarak öğrencileri rahatsız eden sorunlardandır. Yapılması gereken ise çok basittir, sınav öncesi ağır yiyeceklerden uzak durmak, kahvaltıyı ve akşam yemeğini hafif yiyeceklerle geçiştirmek. Hatta karbonhidrat açısından zengin besinler, sizi sonraki güne daha iyi hazırlayacaktır. Bir şey yiyemeyecek gibi hissediyorsanız eğer, sindirimi kolay ve şekerli bir besin tüketerek enerjinizi karşılayabilirsiniz. Eğer sınava az bir süre kalmışsa ve siz bu stresten kurtulmak, biraz rahatlamak istiyorsanız, dışarı çıkıp biraz hava almak iyi gelecektir. Fakat kapalı yerler yerine daha ferah ve tenha mekânları tercih ederseniz sizin için çok daha faydalı olacaktır.

Son olarak, gireceğiniz sınavların hayatınızdaki en önemli şey olduğu yanılgısına asla düşmeyin. Sınavlar, yaşamınızda önemli dönemeçlerden biri olabilir fakat karşınıza çok daha iyi fırsatlar çıkabileceğini, hayatın sadece sınavlardan ibaret olmadığını düşünerek sınavlara bu zihinle hazırlanırsanız çok daha başarılı olacağınız kesindir.

Sınav stresini yenmeye yönelik atölyelerimize gelerek matematik kursu, fizik kursu, ingilizce kursu almanın dışında stresinizi nasıl yeneceğinizi de öğrenebilirsiniz!

Leave a Reply

Aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

info@evdersizmir.com
05071339510