Evders Blog

Faydalı ve eğlenceli bilgiler blog'u.

Öğrenme Nedir?

Öğrenmek

Arkadaşlar iyi günler. İnsan hayatının her aşamasında öğrenir. Tecrübeler, acılar, hayal kırıklıkları, sevinçler, geçirdiğiniz her dakika size bir şeyler öğretebilir. Birde insanın bilinç boyutunda öğrenme süreçleri vardır. Bugün öğrenmeye biyolojik açıdan bir göz atacağız…

Öğrenmeyi Biyolojik olarak tanımlarsak öğrenme Sinir hücrelerinde modifikasyon(düzenlenme) dir.

-Dekleratif öğrenme

Kalıcı öğrenme

Her iki öğrenme türü için de beynimizin ayrı bölgeleri baskındır.

DEKLERATİF ÖĞRENME:

Bu öğrenme çeşidi günlük hayattaki sıradan bilgilerimizden oluşur.Nasıl yemek yeriz, nasıl yürürüz, nasıl konuşuruz.

Bu saydığım faaliyetler çok komplex olmasına rağmen bilinçli yapılmamaktadır.Bu da bilincimizin dışında bizi bu işlerin meşgul etmemesi için kontrol eden bir merkez olduğunu gösterir.Ama aynı zamanda bilincimizi kullanarak bu eylemlere müdahale edebiliriz.Örneğin;bilinçli olarak yürüyüş tarzımızı değiştirebiliriz.

Deklaratif bellek; Örneğin bir telefon edeceksiniz ve o numarayı telefona girene kadar unutmamak için tekrar edersiniz.işte o zaman bilgiyi dekleratif belleğinizde depolarsınız.Bilgiyi 1 saat sonra da hatırlayabilmek için kalıcı öğrenme oluşması gerekir.

KALICI ÖĞRENME:

Kalıcı öğrenme de nöronlarda protein sentezi gerçekleştiği görülmüştür. Kalıcı öğrenmenin biyolojik tanımı budur.Bu öğrenme şeklinin farkı bilgiyi uzun süre depolayabilirsiniz.Bu da sık tekrar ve motivasyonla mümkündür. Deklaratif bellekle ilgili beyin alanlarının beynin korku ve duygu merkezi ile çok yakından alakalı olduğu görülmüştür.Bu da hevesli ve öğrenmek için heyecanlı olan bireylerin neden diğer çocuklardan daha hızlı öğrendiğini açıklamakta bize  aydınlatıcı bilgi verir.

Leave a Reply

Aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

info@evdersizmir.com
05071339510