Evders Blog

Faydalı ve eğlenceli bilgiler blog'u.

Öğrenme Kaçınılmazsa Zevk Almaya Bak!

Öğrenmek zevk verir , öğrenmemek ise IZDIRAP

Öğrenmek beynin gıdasıdır, bilgi beyin vitaminidir ve yeni şeyler öğrenmek insana zevk verir.
Öğretmenlik , öğrenmeyi eğlenceye dönüştürebilme sanatıdır.
Beyin bir öğrenme makinesidir.

Yeni doğan çocuğun beyni, yetişkin bir insan beyninin yarısı kadardır.Çocuk ömür boyu kullanacağı hücre donanımı ile dünyaya gelir.Beynin büyümesi sinir hücreleri arasında bilgi ağları örülmesine , bu ağların sıklığına ve güçlendirilmesine bağlıdır. Hücreler arasında bilgi akışını sağlayan sinir ağları, saniyede 110 metre büyüyebilir. Dokunma , duyma, görme organları vasıtasıyla beyne iletilen uyarılar, sinir hücreleri arasında ağların örülmesini, güçlenmesini ve genişlemesini sağlar. Bu sayede beyin gelişir.
Beyin gelişiminde öğretmen çok önemli bir rol oynar.Öğretmen basit bilgiler öğreterek derslere başlamalıdır. Beyinde önce basit öğrenme mekanizması kurulur.Daha sonra adım adım bu mekanizma gelişir; karmaşık ve zor bilgiler de öğrenilir. Sonra sonra beyin , çok daha kompleks bilgileri ve problemleri de öğrenir.

Beyin kolaydan zora doğru öğrenir.Zor ve karmaşık şeylerden başlanırsa öğrenme gerçekleşmez.

Bu gerçeği öğrencinin beynine giden uyarıların ördüğü sinir ağları sistemine bakarak tespit etmek mümkündür.Çünkü önce basit kücük sinir ağları kurulur.Daha sonra büyük sinir ağları kurulur.Basit sinir ağı sistemi , karmaşık yapılanmayla karşılaşırsa öğrenme gerçekleşmez. İlkokul birinci sınıf öğrencisine integral anlatılırsa çocuk bir şey anlamaz.
Birinci sınıf öğrencisine bir saat integral , bir saat de basit hesaplar anlatılsın. Çocuk basit hesapları öğrenir , integral dersini öğrenemez.Beyinde oluşan basit bilgi ağı sistemi , karmaşık bilgi sistemi ile karşılaşırsa öğrenme gerçekleşmez.

Beyin üzerinde çalışabileceği ve hazmedebileceği bilgiyi öğrenir.

Doğru bir öğrenme sistemi takip edilirse beyin hem öğrenir hem gelişir hem olgunlaşır. Üstelik bunlardan zevk alır.
Biz evders grubu olarak bu sistemi her öğrenci için ayrı ayrı analizler sonucunda uyguluyoruz. Buda her öğrenciye zevkli bir biçimde her yeni bilginin kolay hazmedilebildiği bir öğretim sistemini sunuyor.

Aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

info@evdersizmir.com
05071339510