Evders Blog

Faydalı ve eğlenceli bilgiler blog'u.

Nobel Ödülü Fizik Alanında İki İsme Verildi!

Nobel Ödülü, Fizik alanında Fransız Serge Haroche ve ABD’li David Wineland’e verildi. İki bilim insanı, süper bilgisayarların geliştirilmesi yolunda kuantum fiziğinde yaptıkları çalışmayla ödüle layık görüldü.

İsveç’teki Nobel Kurumu, 2012 Nobel Ödülü’nün Fizik alanında iki isme verdi. Fransız Haroche ve ve ABD’li Wineland, “bireysel kuantum sistemlerinin ölçülmesi ve yönlendirilmesi alanında” gerçekleştirdikleri deneylerle Fizik Ödülü’nü kazandı.

Nobel Kurulu, “Haroche ve Wineland’in çığır açan yöntemleri, kuantum fiziğinde süper hızlı bilgisayarları geliştirmek için ilk adımların atılmasını sağladı” açıklamasını yaptı.

İki araştırmacının çalışması, aynı zamanda modern sezyum saatlerinden 100 kat daha kesin ölçüm yapan yeni nesil saatlerin geliştirilmesinde kapı araladı.

Haroche ve Wineland, süper bilgisayarlar geliştirerek ikili sisteme dayanan (0 ve 1) modern bilgisayaların bellek ve işlem kapasitesini çok daha üst bir boyuta çıkarabilir. İki bilim insanı, bugüne kadar karmaşası çok fazla çözülmeyen, kuantum parçacıklarının etkileşimini inceliyor. Parçacıklar birbirleriyle etkileşime girdiği zaman, bir tanesi diğerini belli bir mesafeden etkiliyor. Parçacıklar birbirlerinden ayrılana kadar bu etkileşim devam ediyor.  Bu ilişki, süper bilgisayarların geliştirilmesinde kapı aralayacak olan “üstdüşüm” adı verilen durumu meydana getiriyor.

 

ÖDÜLLER DAĞITILMAYA DEVAM EDİYOR

Nobel Ödülü, dün Tıp-Fizyoloji alanında Japon Şinya Yamanaka ve İngiliz John Gurdon’a verilmişti. İkili, kök hücreler üzerinde yaptıkları araştırmalarla ödüle layık görülmüştü.

Nobel Ödülü yarın Kimya, Perşembe günü Edebiyat, Cuma günü ise Ekonomi alanında verilecek ödüllerle dağıtılmaya devam edilecek. Nobel Kurulu, ödül kazanan bilim insanlarına 1.2 milyon dolar parayla da ödüllendiriyor.

Leave a Reply

Aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

info@evdersizmir.com
05071339510