Evders Blog

Faydalı ve eğlenceli bilgiler blog'u.

Neyi Yapamadığını Biliyor Musun?

Alan seçimi yapacağınız zaman mutlaka alan derslerini inceleyip başarılı olduğunuz ve olmadığınız dersleri analiz edin. Seçim yapmadan önce mutlaka oturup düşünmelisiniz: Sayısal seçmek istiyorum fakat fizik yapabiliyor muyum? Mezun olacağım süre boyunca biyoloji, geometri, kimya yapabilecek miyim?

matematik-dersi-izmirSonuçta sayısalı seçen bir öğrenci fizik, kimya, biyoloji gibi alan derslerini yeterli düzeyde bilmeden istediği bölüme yerleşemez. Üniversite sınavında başarıyı sağlamak için seçilen bölümün derslerini benimsemiş olmak gerekir.

Durumu kolaylaştırmak için bir liste yapıp alan ve derslerini yazarak hangilerini yapabiliyorum, hangilerinden nefret ediyorum gibi bir inceleme yapabilirsiniz. Örneğin 9. Sınıfta biyoloji, kimya fizik, matematik gibi dersleriniz kötüyse kesinlikle sayısal dışı tercih yapmalısınız. Yapabildiğiniz dersleri seçerek doğru alan tercihinde bulunmanız gerekir.

Zayıf yönlerinizi güçlendirmek önemlidir fakat bu durum çok daha farklıdır, zayıf olduğunuz yönü güçlendirmekten farklı olarak seçeceğiniz alan ilerde hayatınıza yön verecek, mesleğiniz haline gelecektir.

Çok para kazandırıyor mühendislik okuyayım mantığıyla bölüm seçmek yanlıştır, alanınızda iyi olduktan sonra para kazanmayı dert etmenize gerek kalmaz, bu sebeple bölüm seçerken öncelikle ilgi, alakanızı ve güçlü yönlerinizi göz önünde bulundurmalısınız.

Leave a Reply

Aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

info@evdersizmir.com
05071339510