Evders Blog

Faydalı ve eğlenceli bilgiler blog'u.

Matematik Tarihi

Matematik Tarihi

Matematik dünyanın en önemli ve eski bilimlerindendir.

İnsanoğlunun tarihsel gelişiminde bakış açısındaki farklılığın her zaman önemli bir yeri olmuştur.Matematiğin gelişiminde de bu böyledir.İnsanlar der ki; Galile Tabiata matematik dilinden yazmıştır.Kimi için bir satranç gibi bir oyun kimi için sanat kadar incelikli bir bilimdir matematik. Çok eskiden şekillerin ve rakamların ilmi olarak bilinen matematiği;Şimdi bir kaç cümleyle anlatmak mümkün değildir.

Antik yunan dilinde  matesis kelimesi matematik kelimesinin köküdür ve ben bilirim anlamına gelmektedir. Daha sonradan sırasıyla bilimbilgi ve öğrenme gibi anlamlara gelen  (máthema) sözcüğünden türemiştir. (mathematikósöğrenmekten hoşlanan anlamına gelir. Osmanlı zamanında  ise Riyaziye denilmiştir. Matematik sözcüğü Türkçeye Fransızcadan mathématique sözcüğünden gelmiştir.

Günümüzde ki eğitim sisteminin etkisiyle matematik sadece kağıt üstünde rakamlarla formüllerle karmaşık  işlemler silsilesi, sıkıcı bir ders olarak algılanmaktadır.. Ancak derinine inilebilirse zengin bir dünya olduğu anlaşılabilir.Matematiğin temel mantığını kavramak Çoğu formulü ezberlemeden uygulamaktır ve bu şekilde algılayınca matematik son derece keyifli bir aktivitedir.

Leave a Reply

Aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

info@evdersizmir.com
05071339510