Evders Blog

Faydalı ve eğlenceli bilgiler blog'u.

Köpekbalığı Takibi İçin Sörfçü Robotlar

Deniz bilimciler, ABD’nin California sahilleri açıklarındaki beyaz köpekbalıklarının hareketini izlemek için sörfçü robotlar kullanıyor.

Yaygın bir biçimde kullanılan elektronik fişleme programına yapılan son eklenti ise mobil verici ile veri iletimini içeriyor.

Köpekbalığı hayranları, akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlarda kullanılabilen ücretsiz apps uygulamaları vasıtasıyla bu canlıların hareketini izleyebilecek.

Araştırmacılar, 12 yıldır toplanan verileri, pervane yoluyla kendi başına hareket edebilen sörfçü robotlar aracılığıyla ayrıntılandırmayı hedefliyor.

Stanford Üniversitesi’nden proje lideri Profesör Barbara Block, San Francisco sahillerini “mavi Serengeti” diye adlandırarak Afrika’da hayvanların göç yolu olarak bilinen Serengeti bölgesi ile kıyaslıyor.

Block’un bu projesi, deniz kuşları ve kaplumbağa gibi canlılarda kullanılan elektronik fişler yoluyla Pasifik Okyanusu’ndaki avcı hayvanların izlenmesini amaçlayan 10 yıllık projenin devamı olarak görülüyor.

Araştırma, bu bölge sularının mevsime ve deniz ısısına bağlı olarak farklı zamanlarda farklı canlıların ziyaretine uğradığı ve birçoğunun Meksika ile Kanada arasında göç ettiğini ortaya koydu.

Profesör Block, beyaz köpekbalıklarında “inanılmaz bir yuvaya dönüş yeteneği”nin olduğunu, fakat davranışlarını daha iyi gözleyebilmek için “hareket halinde bir gözlemevi” ihtiyacının belirdiğini ifade ediyor.

SÖRFÇÜ ROBOTLAR

Bu hareketli gözlemevi ihtiyacına ise Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren Liquid Robotics adlı şirketin geliştirdiği “çevre dostu” insansız teknolojinin ürünü robotlar cevap vermiş.

Bu robotlar, 7 metre derine dalabilen bir planör ve sörften oluşuyor.

Robotun suda hareketi, planördeki özel kanat sisteminin dalga enerjisini itme kuvvetine dönüştürmesi sayesinde sağlanıyor.

Robottaki alıcı cihazı ise köpekbalığındaki elektronik fişten gelen ses sinyallerini topluyor.

Sörf üzerinde bulunan bir uydu vasıtasıyla araştırmacılar köpekbalığının bulunduğu noktayı tespit edebiliyor.

‘CEBİNİZDEKİ KÖPEKBALIĞI’

Araştırmacılar laboratuarda topladıkları sonuçları analiz etmekle kalmayıp kamuoyuyla paylaşıyor.

Stanford Üniversitesi’ne bağlı araştırmacılar, elde edilen bilgileri, bilimsel bilgiye sahip olmayanlar için anlaşılabilir kılan bir yöntem geliştirdiler.

Shark Net adı verilen bu apps uygulaması ile bu programı kullananlar köpekbalıklarının hareketlerini anında ve görüntü eşliğinde izleyebiliyor.

Bu uygulamayı “cebinizdeki köpekbalığı” olarak yorumlayan Profesör Block, Kuzey Amerika’nın Batı kıyılarındaki doğal hayatın korunması için bu alanda farkındalık yaratmanın önemli olduğunu vurguluyor.

Leave a Reply

Aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

info@evdersizmir.com
05071339510