Evders Blog

Faydalı ve eğlenceli bilgiler blog'u.

İnsan Beyni

İnsan DavraniŞlarinin Fİzyolojİsİ

Biyoloji ve insan beyninden bahsedecek olursak.İnsanda beyin organizasyonu üç kısımlıdır. Burada en üstte analitik düşünme , daha sonra komplex motor hareketler ve duygu merkezleri, en altta da temel yaşam işlevlerini sağlayan merkezler bulunmaktadır.

İnsanda analitik düşünme kafanın ön tarafındaki(frontal)bölge sorumludur. Bu bölge hesap yapma,plan yapma,kurgulama,tasarlama,motor hareket taslakları gibi en öncül davranış birimlerini kapsar.Daha sonraki kısımlar basal ganglionlar olarak adlandırdığımız(motor hareket taslakları için gerekli düzenlemeyi yapan kısım)kısımdır ve ayrıca burada limbik sistemde vardır.

Limbik sistem insanlardaki duygu merkezidir. İlginç bir durum ise limbik sistemin koku duyu merkezinden ve hipotalamustan(kontrol edilemeyen dolaşım,solunum merkezi)yoğun girdiler alır. Bu da  gösteriyor ki duygularımız biyolojimizle yakından alakalıdır.

En altta beyin sapı dediğimiz temel yaşamsal işlevlerle ilgili kısım yer alır. Burada temel yaşamsal faaliyetler düzenlenir.güdülenme,acıkma,hapşırma ve bir takım göz,kulak refleksleri buradan kaynaklanır.

Buradan anlaşılacağı üzere insan diğer canlılardan farklı olarak en üst kontrol merkezinde düşünmenin yatmasından ötürü duygu ve güdülenmesini baskılayabilen tek canlıdır. Bu bir subjektif tespit olmakla beraber bilimsel dayanağı çok açıktır...

Leave a Reply

Aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

info@evdersizmir.com
05071339510