Evders Blog

Faydalı ve eğlenceli bilgiler blog'u.

İngilizce Konuşurken Yapılan Yanlışlar

İngilizce Konuşurken Yapılan Yanlışlar

Bugün sizlere ingilizce konuşurken yapılan yanlışlardan bahsedeceğiz. Çoğumuzun yapmış olduğu hatta bu yanlışları yapmış olduğu için konuşamadığı ingilizce dilini konuşurken yaptığımız yanlışları gözler önüne serip, bunların çözümlerini sunacağız. Aklınızda şu sorular mı var;

+ İngilizce konuşurken utanıyorum, ne yapmalıyım?

+ İngilizce konuşurken aksanım bir türlü oturmuyor, ne yapmalıyım?

+ İngilizce konuşurken cümlelerim anlaşılmıyor, ne yapmalıyım?

+ İngilizce nasıl konuşulur?

+ Nasıl ingilizce konuşursam daha iyi olur?

İngilizce Konuşurken Yapılan Yanlışlar

Merak etmeyin, bu konu hakkında aklınızda oluşmuş ve oluşabilecek bütün soruların cevaplarını bu sitede bulabileceksiniz. Dilerseniz yazımıza geçelim.


Yapılan Yanlışlar

Öncelikle, yapmış olduğumuz fakat profesyonel bir kişi tarafından gözlemlenmediği sürece farkedilemeyecek yanlışlardan bahsetmek isterim. Dilerseniz bunu listeleyerek açıklayayım;

+ Utanmak. Konuşurken cümleleri Türkçe konuşur gibi sadece ne söylemek istediğimizi düşünerek kurmayı tercih etmek yerine, cümleleri kafamızda kurup söylediğimiz için, cümlenin yanlış olma düşüncesi içimizi kemirir, dolayısıyla utanırız hatta çoğumuz (Ben de bir zamanlar böyle yapardım) cümleyi sessiz söylemeyi tercih eder, bilerek yanlış söylüyormuş gibi cümleyi yamultarak söyler ya da söylemez.

+ Aksan konusuna takılmak. İngilizce konuşurken takılmayı en son gerektirecek konuya hepimiz çok fazla takılıyoruz. Zaten konuştukça kendi kendine oturacak bir şeyi daha söyleyeceğimiz cümleyi kurmayı bilmeden düzeltmeye çalışmak, deniz olmayan bir yerde balık tutmaya benzer. Öncelikle cümle kurma konusunu halletmemiz gerekir ki nasıl konuşacağımız buna göre şekillensin.

+ Sadece gerektiği zaman konuşmak. İngilizce sürekli konuşularak geliştirilebilecek bir dil ve siz uzun bir süre konuşmayıp, uzun bir konuşmanın içerisine girerseniz, susar kalırsınız. Dolayısıyla sadece gerektiği zaman değil, sürekli pratik yapmak gerekir. Arkadaşlarınızla konuşmak buna bir çaredir.


İngilizce Konuşmayı Geliştirebilecek Yöntemler

Yukarıdaki kısımda, ingilizce konuşurken yapılan yanlışları açıklamıştık, şimdi gelelim bu yanlışların nasıl düzeltileceğine. Bunu da aynı şekilde listeleyerek yapmak istiyorum;

+ Kendini zorlamak. Sürekli konuşmaz, pratik yapmaz iseniz utanmanız ve çekinmeniz ile doğru orantılı bir şekilde ingilizceniz geriler. Herkes utandığı için ingilize konuşmaktan vazgeçiyor. Oturun ve bir gün boyunca arkadaşınızla ingilizce konuşarak anlaşmaya çalışın. Hem günlük hayatınızda dışarıda bile ingilizce konuştuğunuz için ingilizce konuşurken hissettiğiniz utanç duygusu körelecek hem birbirinizin hatalarını görüp düzeltebileceksiniz hem de sürekli pratik yapmış olacaksınız ayrıca gerçekten eğleneceksiniz.

+ Aksan konusunu dert etmemek. Arkadaşlar, nasıl ki siz çocukken konuştuğunuz gibi konuşmuyorsanız, ingilizceyi de ömrünüz boyunca öğrenmeye başladığınız şekilde konuştuğunuz gibi konuşmayacaksınız. Dolayısıyla aksan konusunu düzeltmeye ya da dert etmeye çalışmayın. Aksanınızı geliştirmek istiyorsanız yapabileceğiniz tek şey ingilizcenizi geliştirip sürekli konuşmak. İngilizce öğrenirken aslında içinizde bir yerlerde ingilizce konuşan bir “X” kişisi doğmuş ve siz öğrendikçe büyüyor olacak. Dolayısıyla o kişiden yürümeden önce koşmasınız istemeyin, aksi takdirde düşer!

+ Sürekli pratik yapmak. Bir ingilizce kursuna gidebilir, arkadaşlarınızla sürekli ingilizce konuşabilir ya da ingilizce kitaplar okuyabilirsiniz. Emin olun günde bir saat ingilizce iletişim kurmanız, size ingilizce için bir yıl kazandırır.


Bugün sizlere ingilizce konuşmak hakkında yapılan yanlışları ön plana çıkarıp, bu yanlışların nasıl düzeltileceği konusunda yardımcı olmaya çalıştık. Umarız yardımcı olmuşuzdur.

Aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

info@evdersizmir.com
05071339510