Evders Blog

Faydalı ve eğlenceli bilgiler blog'u.

Fermat’ın Matematiği

Bugün Fransız matematikçi Pierre de Fermat tan bahsedelim. Günümüz matematiğinde ve modern matematikte derslerinde çok önemli olan bu bilim adamının yıllar sonra ancak ispatlanan bir teoremi var . Bu teoremin ifadesi çok basit olmasına karşın açıklaması çok üstün teknikler gerektirir.

x^n+y^n=z^n ;  Teoremimiz bu. Kısaca, eğer n ikiden büyük bir tam sayıysa, ve x, y, z sayıları pozitif tam sayılar ise ifadenin sağlanamayacağını gösterir. İfadenin n=1 ve n=2 durumlarında kolayca sağlanabileceğini görmek zor değildir.  Biraz açmak gerekirse, n=2 durumu ünlü Pisagor teoremi ile yakından ilişkili olup x=3, y=4, z=5 veya x=5, y=12, z=13 tamsayı üçlüleriyle kolayca sağlanır.

Andrew Wiles 1994 tarihinde yıllar sonra bu teoremi çözebilmiştir. Aslında bundan bir kaç önceki yılda da çözümünü bulduğunu iddaa etmiştir Wiles ancak matematikçiler ispatında hatalar bulduğu için Wiles çalışmalarına devam etmiştir. Wiles’ ten önce uzun yıllar bu teoremin ispatı için çalışmalar devam etmiştir. Ancak Wiles son noktayı koymuştur. Bu teoremin ispatında Sayılar teoremlerinin en gelişkin yöntemleri kullanılır.

Matematik dersi ve tarihiyle ilgilenenlere…:)

Leave a Reply

Aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

info@evdersizmir.com
05071339510