Evders Blog

Faydalı ve eğlenceli bilgiler blog'u.

Etkili Ders Çalışma Teknikleri

Etkili Ders Çalışma Teknikleri

evdersHavalar ısındıkça ve okulun sonuna geldikçe ya da yaz aylarında ders çalışmanız gerektikçe, olayların sizin açınızdan ne kadar zor olduğunu tahmin edebiliyoruz. Ancak aşağıda verdiğimiz 9 temel etkili ders çalışma tekniği ile, çok daha kolay bir şekilde ders çalışabilecek ve en önemlisi öğrenebileceksiniz.

Etkili ders çalışma tekniklerine gelince;

1) Çalıştığınız konular size gereksiz ya da günlük hayatınızda ihtiyacınız olmayan bilgiler gibi görünüyordur muhtemelen. Fakat o anda kullanamasanız bile, ilerleyen zamanlarda ilginç bir şekilde yaşamınızın çoğu alanında onlardan yardım aldığınızı göreceksiniz. Bu nedenle konulara daha farklı açıdan yaklaşarak, günlük hayatınızdan örneklerle destekleyerek onları gözünüzde biraz daha ilginç ve ilgi çekici hale getirmeye çalışın.

2) En değerli hazinemiz olan ve bilindiği üzere asla geri gelmeyen zamanınızı çok iyi planlayın. Planlı olmak ve bu plana göre hareket etmek size her zaman başarı getirir. Örneğin, gelecek yılki sınava mı hazırlanıyorsunuz? Asla çok fazla zamanım var deyip kestirip atmayın. Planlı ve programlı şekilde hem kendinize vakit ayırabilir hem de zamanınızı en etkili şekilde değerlendirerek başarılı olabilirsiniz.

3) Özellikle konuları okurken ya da tekrar yaparken 20 ile 50 dakika arasında değişen periyotlarla çalışmayı deneyin. Dikkatinizin dersinizde kalması için arada kalkıp hareket edin, koşun, elinizden geleni yapın.

4) Kendinize verimli çalışabileceğiniz istediğiniz gibi güzel bir yer bulun. Sürekli odanızda ders çalışmak sizi biraz sıkmış olabilir. Bu nedenle eğer evinizin yakınlarında bir kütüphane varsa orada yoksa, çoğu öğrenci tarafından tercih edilen cafelere gidebilirsiniz. Ders çalışırken ortamdaki sesten ne kadar etkilendiğinize göre ortam seçeneklerinizi arttırabilirsiniz fakat ne olursa olsun verimli ders çalışmak istiyorsanız, asla televizyonun bulunduğu bir ortamda ya da açık olduğunda ders çalışmayın.

5) Ders çalışırken zihninizi berrak tutmaya çalışın. Kafanızı kurcalayan meseleler varsa ve bu nedenle odaklanamıyor, ders çalışamıyorsanız boş bir kağıt alın ve aklınızda yer tutan tüm fikirleri, sorunları bu kağıda dökün. Hepsini yazdıktan sonra hem siz hem de zihniniz rahatlamış ve hafiflemiş olarak ders çalışmaya devam edebilirsiniz.

6) Uzun saatler ders çalışacaksanız, ders sırasında kan şekeriniz düşmeden, halsiz kalmadan ve odaklanma sorunu yaşamadan çalışmalarınıza devam etmek için, atıştırmalıklarınız her zaman hazır olsun. Fakat siz siz olun ders çalışırken, soru çözerken veya tekrar yaparken bile bir şey yemeyin. Bırakın yemeyi çiğnemek bile dikkatinizi oldukça fazla dağıtacaktır.

7) Okuma yaptığınızda sade bir okuma size pek bir şey katmayacaktır. Fakat okurken bir yandan önemli gördüğünüz noktaları not alıp, altını çizmek, formülleri basite indirgeyip anlayabileceğiniz şekilde tekrar yazmak ya da anlamadığınız yerlere soru işareti koymak bile zihninize öğrenme aşamasında yardımcı olacaktır. Ayrıca bu işlemleri renkli ve dikkatinizi çekecek renklerde kalemlerle yaparsanız daha etkili olacaktır.

8) Kendinize oyun oynar gibi çalışabileceğiniz, her zaman kullanabileceğiniz ve rahatlıkla konulara ulaşabileceğiniz çalışma kartları yapın. Anlayamadığınız, ezberleyemediğiniz bir formülü ya da bir kelimeyi bu kartlara yazarak eğlenceli bir şekilde çalışın.

9) Anlamaya çalıştığınız veya zorlandığınız bir konu, belki de diğer arkadaşlarınıza hiç zor görünmüyordur. Saatlerinizi harcamadan bilgilerinden faydalanabileceğiniz bir kaç arkadaşınızla ders çalışarak, kendinize çok daha fazla şey katabilirsiniz. Ayrıca sizde onlara bilmedikleri konularda yardımcı olarak bir ekip çalışmasına imza atabilirsiniz.

İngilizce Dersi İzmir

Leave a Reply

Aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

info@evdersizmir.com
05071339510