Evders Blog

Faydalı ve eğlenceli bilgiler blog'u.

Erasmus Programı

Erasmus Programı Nedir

erasmusDesiderius Erasmus Roterodamus, Hollandalı bir düşünürdür. Bu düşünürün adı Avrupa’da öğrencilerin değişimli başka okullarda bir veya iki dönem okumasını sağlayan bu programa verilerek Erasmus Programı denmiştir.

Erasmus programının avantajları nelerdir?

Erasmus programı temel olarak, 5 ay veya 10 ay süreyle (1 dönem veya 2 dönem) AB ülkeleri ve AB aday ülkelerindeki anlaşmalı okulları öğrencilerinin, hibeyle bu ülkelerdeki programlara değişimli olarak gitmesini sağlayan programdır.

Erasmus hibesi nedir, ne kadardır?

Erasmus hibesi, öğrencinin hesabına değişim programına gittiği süre boyunca gittiği üniversitenin uluslararası ofisi tarafından yatırılan paradır. Bu paranın miktarı öğrencinin gittiği şehirdeki aylık harcamalarına göre hesaplanır ve 300 € ila 600 € arasında değişir. Örneğin, Polonya’ya ortalama 300 €’luk hibe verilirken, Yunanistan’a 400 €’luk, İspanya’ya 500 €’luk ve Finlandiya’ya 600 €’luk hibeler verilir.

Erasmus hibesi dışında ek paraya ihtiyaç duyar mıyız?

Erasmus programı için aklınızda bulundurmanız gereken en önemli husus, hibelerin belli bir oranının siz programı bitirdikten sonra hesabınıza yatırıldığı ve bu oranın üniversiteden üniversiteye değiştiğidir. Bu oranları öğrenmek için görüşmeler yaparak önceden haberdar olabilirsiniz. Buna göre bir planlama yaparak elinizdeki parayı idareli kullanabilirsiniz.

Erasmus’un eğitimime ve gelecekteki kariyerime artıları neler?

Erasmus programı, öncelikle öğrencilerin yabancı dil öğrenmelerini ya da yabancı dillerini geliştirmelerini sağlar. Çeşitli dil eğitimlerine katılarak yabancı dil öğrendikleri gibi, öğrenci o ülkedeki farklı eğitim anlayışıyla dalında yeni ve farklı bir bakış açısı kazanır.

Bununla birlikte Erasmus programı, öğrencilerin CV’ lerinde, büyük kurumsal işlere başvururken olumlu bir etki yaratır. Erasmus programına katılan öğrenciler, büyük işletmeler tarafından hem yabancı dillerinin bulunması hem de başka bir ülkede yaşamlarını idame ettirmeleri sebebiyle tercih edilmektedir.

Bunlar dışında Erasmus programı, hayatınızda yeni pencereler açar, yeni insanlarla tanışma fırsatı sağlar ve yeni kültürlerle iletişime geçme imkanı tanır.

Erasmus için nasıl pasaporta başvururum?

Erasmus programına gittiğiniz üniversitenin kabul belgesi ile konsolosluğa öğrenci vizesi için başvuruda bulunursunuz. Yalnız, her konsolosluğun istediği belgeleri web sitesinden dikkatlice araştırmalısınız.

İngilizce Dersi İzmir

Leave a Reply

Aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

info@evdersizmir.com
05071339510