Evders Blog

Faydalı ve eğlenceli bilgiler blog'u.

En Popüler Oyuncak!

En Popüler Oyuncak

Bugün dünyanın en çok satılan en populer oyuncağından bahsedeceğiz. Nedir acaba o oyuncak?

 

Adı Türkiye’de Zeka küpü ya da sabır küpü olarak bilinen rubik küp aslında bir bulmaca. Macar heykeltıraş ve mimari profesörü olan Erno Rubik tarafından icat edilmiş bir mekanik bulmaca. Çözümü soyut cebir ve matematik bilgisi gerektiren rubik küp, matematik meraklıları ve matematik dersi meraklıları için çok keyifli ve öğretici bir araç. Bir çok versiyonu var.2-2-2,3-3-3,4-4-4,5-5-5,6-6-6,7-7-7 gibi bir çok değişik versiyou olan rubik küp dünyanın en popüler oyuncağı.

Birbirinden bağımsız olarak Rubik Küpünün birçok çözüm yöntemi bulunmuştur. En popüler yöntem David Singmaster tarafından geliştirilmiş ve 1980 yılında Notes on Rubik’s Magic Cube (Rubik’in Sihirli Küpü Üzerine Notlar) adlı kitapta yayımlanmıştır. Bu çözümde küp seviye seviye çözülüyordu. Önce üst seviye, sonra orta, en sonra da alt seviye çözülüyordu. Diğer çözümler, “önce köşeler” yöntemi ile birlikte birçok farklı yöntemin kombinasyonundan oluşuyordu.

Rubik Küpü’nü olabildiğince hızlı çözebilmek için hızlı küp çözüm yöntemleri de geliştirildi. En yaygın hızlı küp çözüm yöntemi olan fridrich yöntemi, Jessica Fridrich tarafından geliştirilmiştir. Bilinen bir başka yöntem de Lars petrus tarafından geliştirilmiştir.

Çözümler genel olarak bir algoritmadan oluşur. Bu algoritmalar da belirli bir amaca yönelik yapılan döndürme hareketleridir. Örneğin bir algoritma diğer tüm küpçükleri yerinde bırakırken yalnızca üç köşe küpçüğün yerini değiştirir. Bu algoritmalar bulmacanın o andaki hâline göre belirlenmiş bir sırayla uygulanır.

Matematik Kursu İzmir

 

İzmir Matematik Kursu

Leave a Reply

Aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

info@evdersizmir.com
05071339510