Evders Blog

Faydalı ve eğlenceli bilgiler blog'u.

Ders Çalışmak Güzeldir

Ders Çalışmak Güzeldir

Grup Çalışmasıyla Başarı

grup çalışması ve öğrenciler

grup çalışması ve öğrenciler

Kalabalık bir grupla çalışmak, öğrenciler için ders çalışmayı bile en keyif alınan aktivitelerden biri haline getirebilir. Eğlenceli vakit geçirilir ve en güzel anılar bu zamanlarda oluşur. Arkadaşlarınızdan o esnada, ders konuları dışında bilmediğiniz pek çok şey öğrenebilirsiniz.

Uzmanlar, grup halinde çalışılan dersin öğrenciler için faydalı ve daha öğretici olduğunu düşünürken, belli bir kesim de öğrencileri kötü etkileyeceğini ve etkili bir öğrenme biçimi olmadığını savunmakta. Fakat çoğunluk bazı derslerin kalabalık ortamlara uygun olmadığını, bazı derslerin de özellikle toplu çalışmayla daha iyi anlaşılabileceğini düşünmektedir. Örneğin, matematik dersi, fizik dersi gibi sayısal yönü ağır basan derslerde, anlamadığınız konularda arkadaşlarınızdan yardım almanızda yarar vardır.

Verimli bir ders çalışma ortamı içinse gruptaki seviye de çok önemlidir. Birbirine yakın seviyedeki öğrencilerin toplanıp ders çalışması, bilmedikleri konuları pekiştirmeleri açısından da çok faydalı olabilir. Grup olarak ders çalışmaktan keyif alıyorsanız daha iyi verim alabilmek için bazı konulara özellikle dikkat etmelisiniz. Örneğin, gruba katılmadan önce konu hakkında bilgi edinmeniz sizin için daha faydalı olacaktır ya da seviye olarak daha yakın arkadaşlarınızla çalışmayı tercih edebilirsiniz. Eğlenceli vakit geçirirken öğrenmek sizin için daha kolay olabilir. Fakat grup olarak çalışmak ne kadar eğlenceliyse, fazla kişiyle çalışmakta o kadar sinir bozucu olacaktır. Bu sebeple kişi sayısına özellikle dikkat etmeniz gerekmekte, dört kişiden fazla olan bir grup ders çalışma etkinliğinizi kaybetmenize neden olabilmektedir.

Toplu olarak ders çalıştığınızda muhakkak ki, uzun süreler derse devam etmede sorun yaşayabilirsiniz. Küçük aralar vererek sıkılmadan, eğlenceli vakit geçirip çalışmalı, fakat toplanma amacınızı da unutmamalısınız. Tüm arkadaşlarınızın konuya hakim olduğunu düşünüp, siz anlamadığınızda sormaktan çekinerek yanlış yapmayın. Toplu dersin amacı da zaten gruptaki bütün öğrencilerin dersi daha kolay kavramalarını sağlamaktır.

Verimli ders çalışma taktikleri sürekli değişse de, derse ve konulara hakim arkadaşlarınızdan her zaman yardım istemenizde fayda vardır.

Leave a Reply

Aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

info@evdersizmir.com
05071339510