Evders Blog

Faydalı ve eğlenceli bilgiler blog'u.

Çocuklara Dersi Sevdirmenin Yolu Nedir?

ders çalışmayı sevmekÇocuklarının ders çalışmayı sevmemesi ya da ilgisiz olması her anne – babanın ortak kaygısı ve kafasını kurcalayan bir sorudur. Bu soruların oluşmasını sağlayan nedenlerin başlıcaları;

* Çocuğunuz siz söylemeden dersini çalışmaz.

* Dikkatsizdir.

* Kolaya kaçıp, işler biraz zorlaşınca hemen pes eder.

Sizde bu konuda ne yapmalıyız diyorsanız; öncelikle çocuğunuzla daha yakın bir bağ kurarak ve çocuğunuzun motivasyonunu sağlayarak başlayabilirsiniz. Her çocuk farklıdır ve farklı metodlarla öğrenir. Kimi çocuk hiperaktiftir ve oturarak eğitim almakta güçlük çeker. Hiperaktif bir çocuğa zorla oturarak ders çalışmasını söylüyorsanız o çocuğun ders çalışma konusundaki başarısı düşük olacaktır. Kimi çocuk ailesi ile oturup bir arada ders çalışmak, onlardan destek almak ister, kimi çocuk ise müzik dinleyerek ders çalışmak ister ve siz bu isteğini reddederseniz çocuğunuzda başarıyı elde edemezsiniz. Bu örnekleri arttırmak mümkündür. Bu yüzden çocuğunuzu ne kadar iyi tanırsanız ve ona karşı ne kadar sabırlı olursanız, çocuğunuza yardımcı olmanızda o kadar kolay olacaktır.

Bir çok ebeveynin en büyük hatası çocuklarını başka çocuklarla kıyaslamak ve onları birer yarışçıymış gibi eğitmek. Çocuğunuz sizin istediğiniz başarılı bir sınav notu almasada onu asla bir başkalarıyla kıyaslama hatasına düşmeyin. Bu kıyaslamalar kimi çocuğu kamçılarken kimi çocuğun ise ders çalışma isteğini azaltır.

Bütün bunlar demek oluyorki çocuğunuzu gözlemleyin ve onun istediği ders çalışma metodu ile kendi bilgilerinizi harmanlayarak, her iki tarafında memnun olacağı ve başarı sağlayacağı bir düzen oluşturun.

Leave a Reply

Aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

info@evdersizmir.com
05071339510