Evders Blog

Faydalı ve eğlenceli bilgiler blog'u.

1 Dersten Nasıl Başarılı Olunur?

Bir derste başarılı olmak için odaklanmak şart. O dersi iyi analiz etmek, gerçekten başarıyı istemek ve sonunda başarıyı elde etmek. Bu 3 öge bir araya geldi mi başarı kaçınılmazdır.

Öncelikle dersinizin sayısal mı sözel mi olduğuna bakmalısınız. Sonrasında eğer aynı periyotta çalışmanız gereken dersler varsa, bir sayısal bir sözel ders şeklinde ilerlemelisiniz ki beynin o konuyla ilgilen zorlanan bölümleri diğer dersi çalışırken dinlenebilsin. Eğer çalışacağınız konu çok kapsamlıysa parçalara bölmeye dikkat edin. Ders sözel ise özet tekniğiyle ilerleyin. Konunun özetini çıkarın, daha sonrasında özetin de özetini çıkarın, elde kalan yazının bir özetini daha çıkarın sonunda elinizde 1 sayfayı geçmeyen bir özet kalsın. Bu özete baktığınızda da o tüm konuyu hatırlayabilin. Eğer çalışılan ders sayısal ise elinizin altında mutlaka karalama kâğıdı olsun, işlem yapmadan sadece soru cevaplara bakılarak sayısal bir dersin kavranılması neredeyse imkânsızdır. Ayrıca derse çalışılan ortamda odak dağıtıcı etmenler uzak tutulmadılar. Bu etmenler ders sonu ödülü olarak konulmalı ve gerekli zamanı derslere ayırdığınızda ödüllere ulaşmalısınız. Her gün okulda işlenilen dersleri evde 15 dakika bile tekrar etmek dört beş kat akılda kalıcılığı arttırmaktadır.

Yukarıda belirtilen tüm uyarılara dikkat ederseniz ve gerçekten arzularsanız başarı kaçınılmazdır. Anneniz, babanız, öğretmeniniz ve siz. Bu başarı hepinizin olacak ve verilen emeğin sonucunda alınan karşılığın keyfini siz süreceksiniz.

Leave a Reply

Aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

info@evdersizmir.com
05071339510